Барселона Мајорка ХајЛајтс

Во меч средбата во вторник вечерта, петтиот низ на победи на Барселона во шпанската лига заврши со нерешено 2-2 против Мајорка. Натпреварот се одржа на Естади де Сон Моикс во седмиот круг од Ла Лига.

Барселона, која беше водечка во лигата, се чувствуваше многу сигурна по победата над Селта Виго. Сепак, мораа двапати да се враќаат од назад за да спасат еден поен против Мајорка.

Мајорка ја погоди мрежата рано, по осум минути, преку Ведат Муричи. Рафиња, кој играше целиот натпревар, одговори со фантастичен удар со нога пред крајот на првото полувреме. Во продолжението на првото полувреме, Адбон Пратс успеа да поентира.

Пред крајот на натпреварот, брзото движење на гостите резултираше со израмнување 2-2.