Coldplay ќе настапат во Европа во 2024 година

Coldplay објави дека ќе одржи серија на концерти во Европа во 2024 година, како дел од нивната светска турнеја Music Of The Spheres

Coldplay ќе настапат во Европа во 2024 година

Британската рок-група Coldplay објави дека ќе одржи серија на концерти во Европа во 2024 година, како дел од нивната светска турнеја Music Of The Spheres. Турнејата ќе започне на 8 јуни во Атина, Грција, и ќе заврши на 30 август во Даблин, Ирска. Групата ќе настапи и во други градови, како Букурешт, Будимпешта, Лион, Рим, Дизелдорф, Хелзинки, Минхен, Виена и други.

Coldplay ќе ги промовираат своите нови песни од нивниот деветти студиски албум Music Of The Spheres, кој излезе во октомври 2023 година. Албумот е концептуален и содржи песни инспирирани од свемирот и астрономијата. Албумот има и колаборации со други уметници, како BTS, Selena Gomez и Billie Eilish.

Билетите за концертите се распродадени во рекордно кратко време, што покажува дека Coldplay се една од најпопуларните и најуспешни групи на современата музичка сцена. Групата има милиони фанови низ целиот свет, кои се воодушевени да ги видат своите омилените музичари во живо. Coldplay обеќаваат дека ќе им приредат незаборавно шоу, полно со светлина, боја и емоција.