НБА старт за 2023

НБА старт за 2023

Националната кошаркарска асоцијација (НБА) официјално го објави распоредот за сезоната 2023-24. 78-тата редовна НБА сезона ќе започне во вторник, 24 октомври 2023 година, и ќе заврши во недела, 14 април 2024 година.

Во првите пет дена од редовната сезона ќе има 10 национални телевизиски натпревари, каде ќе се претстават 14 тимови и три реванши од Плеј-офот од 2023 година. Сезоната ќе започне со двоен наслов на ТНТ, каде што прваците во НБА, Денвер Нагетс, ќе го пречекаат Лос Анџелес Лејкерс во реванш од минатогодишнито Западно конференциско финале. Потоа ќе следи натпревар помеѓу Феникс Санс и Голден Стејт Вориорс.

НБА исто така воведе турнир во текот на сезоната, со натпревари во групи закажани од 3 ноември до 28 ноември. Резултатите од овие натпревари ќе одредат дополнителни два натпревари за секој тим, кои ќе се играат во неделата на 4 декември.

НБА Плеј-ин турнирот ќе се одржи од вторник, 16 април до петок, 19 април, а потоа започнува НБА Плејофс, претставени од Google Pixel, на сабота, 20 април. Првиот натпревар од НБА Финалето е закажан за четврток, 6 јуни.

Со овие возбудливи новости и распоред полн со узбудливи натпревари, предстојната НБА сезона ветува да биде една од најзабавните до сега.