Дејан Георгиевски, освои златен медал во Таеквондо

Дејан Георгиевски, освои златен медал на отвореното првенство во Тирана

Дејан Георгиевски, освои златен медал во Таеквондо

Олимпискиот вицепрвак, македонскиот натпреварувач во Таеквондо категорија, Дејан Георгиевски, освои златен медал на отвореното првенство во Тирана.

Дејан Георгиевски беше стандардно добар во својата конкуренција (87+), па си ги „редеше“ противниците. Во финалето си закажа дуел против францускиот натпреварувач Ел Омари, кој го доби со 2:1 и освои ново злато.

Георгиевски од натпревар во натпревар, од турнир во турнир е се подобар и има се поголемо име во меѓународниот спорт.

Силен чекор напрад кон нова блескава историја за македонскиот спорт, ЛОИ во Париз 2024“, стои во објавата на Теквондо федерацијата на Македонија.